Društvo pihalni orkester Šentjanž
Pihalni orkester Šentjanž – Kograd IGEM deluje že 52 let, vse od januarja 1955, ko smo pričeli s 15 člani, v glavnem s kmečkimi fanti, zbranimi iz Šempetrskega in Selovškega konca v okolici Šentjanža, ki so se igranja priučili, pa do danes, ko orkester šteje že 57 članov, od teh čedalje več mladih, tudi z višjo glasbeno izobrazbo.
Godba je nastala pod okriljem Organizacije zveze borcev Šentjanž na pobudo takratnega predsednika ZB, Franca Barta. Tako se je tudi imenovala – Godba ZB Šentjanž. Začetki delovanja so bili skromni in težki, toda zavzeto delo in enotnost je kmalu pokazalo sadove, saj se je dejavnost godbe kmalu razširila iz območja same KS Šentjanž na celotno občino. Prvi dirigent ustanovljene godbe leta 1955 je bil Jože Stropnik, za njim pa Joško Pfau. Za njima je vodenje godbe prevzel Jaka Golob iz Raven. Godbo je vodil vse do leta 1980, ko je dirigentsko palico prevzel Adi Smolar st. Pod njegovim vodstvom je orkester vidno napredoval, tako v kvaliteti, kod tudi v številu članov, saj je ob njegovem odhodu štel 47 članov, leta 2000 pa smo izdali tudi prvo kaseto.
Konec leta 2000 je orkester Adi Smolar predal prof. Alojzu Lipovniku, ki ga vodi še danes. Kvalitetni dvig orkestra v zadnjih letih potrjuje vedno več uspešnih nastopov po vsej Sloveniji – od Portoroža, Pirana, Izole in številnih drugih turističnih krajev. Pobrateni smo z godbo Loče pri Dobovi iz okolice Brežic in s Schlosskapelle iz Neuhausa v Avstriji. Ravno to nam odpira tudi možnost nastopanja v tujini.
Pod taktirko prof. Alojza Lipovnika je orkester dosegel že zelo lepe uspehe. Od leta 2002 do 2007 je orkester štirikrat dosegel zlato plaketo na tekmovanju v zabavnem programu v Ormožu, leta 2005 pa prav dobro oceno v korakanju na Muti. Letos smo na 27. tekmovanju slovenskih orkestrov v Žalcu v 4. skupini dosegli 95 točk in s tem zlato plaketo s pohvalo.
Kot že omenjeno je godba sprva nosila ime Godba na pihala ZB Šentjanž. Ustanovitelj je bila Zveza borcev Šentjanž, ki je vse do 1978 pokrivala vse stroške godbe. Tega leta pa je godba prejela svoj statut, sestavila vse organe upravljanja in prevzela vodenje vseh finančnih in drugih obveznosti.
Z večanjem števila članov so postale večje tudi finančne potrebe in tako smo 1997 sklenili dolgoročno pogodbo z gradbenim podjetjem Kograd IGEM. Kasneje se je sponzorska pogodba sklenila tudi s Tovarno ivernih plošč Šentjanž.
Godba je svoje prostore dobila šele leta 1986 (Zveza borcev je odstopila prostore pod odrom dvorane v Šentjanžu, ki pa jih je bilo treba adaptirati), prej so bile namreč slabe razmere, saj so vaje potekale, kjer je bil prostor (od Zadružnega doma, do šole). Zaradi prostorske stiske smo se v letu 2004 odločili dograditi stare prostore in s tem izboljšati pogoje dela. S pomočjo Občine Dravograd, nekaterimi sponzorji in lastnim delom, bomo skušali prostore do konca 2007 končati in se vanje preseliti.
Orkester ima letno čez 40 vaj in čez 30 nastopov, poskušamo pa se družiti tudi izven tega, tako da se organizirajo kolesarski izleti, smučarska tekmovanja itd.