BUKOVSKA LEDENICA – revitalizacija edinstvenega objekta na Slovenskem
Bukovska ledenica in baročni Dvorec Bukovje v Dravogradu, umeščen v slikovito kuliso med ravnico na desnem bregu Drave ter pohorskim gozdnim pobočjem Bukovja s skrivnostnimi razvalinami romanskega gradu Pukštajn, danes živita s pestrim kulturnim dogajanjem. Sodobna ponudba se prepleta z naravnimi danostmi in s kulturno dediščino dvorca, ki spominja na njegove zgodbe vse od 18. stoletja. V dvornem ambientu so ohranjeni baročni elementi in je dodana stilna oprema, v grajskem parku se stare krošnje prepletajo z mladim rastjem. Dvorec Bukovje je gostoljubno namenjen prireditvam, protokolarnim in kongresnim dogodkom, razstavam, izobraževanju, animacijam najmlajših ter s posebno individualno ponudbo tudi družabnim srečanjem in porokam. V objektu z izjemno preteklostjo in bogato kulturno dediščino razpolagamo z veliko prireditveno dvorano, s štirimi protokolarnimi saloni ter tremi učilnicami opremljenimi za izvajanje seminarskih in učnih aktivnosti. V zgornjem nadstropju dvorca imamo opremljene tudi nočitvene kapacitete s 24 posteljami, v pritličju pa kavarnico za pogostitve. Razpolagamo tudi z opremo za izvajanje prireditev na prostem. V objektu se izvaja veliko dejavnosti, aktivnosti in prireditev. Bukovska ledenica pa predstavlja objekt v treh etažah in sicer klet (ledenica), pritličje (čajnica in nadstropje (razgledna ploščad) in kot celota predstavlja edini tovrstni objekt v Sloveniji.
Namen projekta je obnova objekta ledenice in sicer se v kleti uredi ledenica, ki bi bila namenjena predstavitvi hranjenja ledu, kot so ga hranili pred davnimi leti. V pritličju je namen urediti čajnico, kjer bi turistom lahko ponujali čaje iz bližnjega zeliščnega vrta. V nadstropju pa je namen urediti razgledno ploščad, ki bo omogočala odličen pogled na Dravograd in grajske razvaline Puhenštajn. Namen investicije je tudi:
- večja in kakovostnejša vključitev javne kulturne infrastrukture v gospodarsko - turistično rabo;
- zaščita namenske rabe prostorov v javni lasti za turistične, kulturne in izobraževalne namene;
- vzpostavitev inovativnih oblik skupnostnega delovanja na področju kulture ter organiziranje in nadgradnja kulturno družabnih prireditev;
- povečanje prostorskih pogojev za kulturne in turistične dejavnosti ter
- da postane Bukovska ledenica najprepoznavnejši koroški reprezentančni objekt in skupaj z dvorcem stičišče kulturno-umetniškega in družabnega dogajanja v Dravogradu in na Koroškem.
Težišče ukrepanja je usmerjeno v ohranjanje in izboljšanje kulturne in naravne dediščine, ki bo aktivirala lokalno prebivalstvo, gospodarstvo, prenos znaj, krepila identiteto,…V tem kontekstu se dediščina opredeljuje kot element za spodbujanje kreativnosti v sooblikovanje turistične ponudbe in mreženju med deležniki.
(http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_sl.htm) in (www.program-podezelja.si/).