Dvoživke so pokazatelji čistega okolja
Območje ob Dravograjskem jezeru je pomembno tudi za odlaganje mresta številnih žab, ki prihajajo v vodo iz širšega gozdnega zaledja. Že od nekdaj je bilo na tem področju veliko dvoživk. V zadnjih letih njihovo število hitro upada. Dvoživke so v današnjem času ena izmed najbolj ogroženih živalskih skupin. Poleg spremenjenih razmer v naravi (odplake, onesnaženost s plini, izsuševanje področij, spremenjen način kmetovanja ...) jih je tudi veliko povoženih.
Na našem področju jih je bilo v preteklosti veliko več. Največ jih povozijo avtomobili v času njihovega razmnoževanja. Njihova naravna pot namreč poteka iz gozda, kjer prezimujejo, preko ceste v vodo.
Pred približno petnajstimi leti smo naravoslovci v pomladanskem času prvič poskušali narediti ovire, da bi žabam onemogočili prosti prehod čez cesto Meža – Črneče. Akcijo smo v zadnjih letih posodobili, a je kljub temu številčnost žab iz leta v leto manjša. Leta 2012 smo ob akciji prenesli 124 živali – v glavnem sekulje, krastače in malo zelenih žab.
Za eno najlepših dvoživk – zeleno rego, moramo imeti že izjemno srečo, da jo opazimo. Ob novi ureditvi pločnika in škarpe ob tej cesti bi bilo potrebno urediti ustrezne podhode zanje. Prav tako bi bilo potrebno nameniti veliko pozornost opazovanju, kako se bodo novemu režimu prilagodile dvoživke in temu primerno ukrepati, da ne bomo izgubili najbolj občutljive skupine živali v ekosistemu, kar dvoživke nedvomno so.